עולם המשחק

על עולם המשחק

דמיינו עולם ממש כמו שלנו, רק שהקסם אמיתי. העולם הקסום מתקיים בצללים של העולם שלנו – נסתר מעיני ההמון, אבל מוכר לאלו שהכישוף זורם בדמם. זה עולם של מסורת וקווי דם עתיקים, של סודות ומסתורין. זה עולם של מכשפים חכמים, קוסמות רבות עוצמה ואשפים מרושעים.

תורת הקסם נלמדת במדבר בין חומות אבן, והתלמידים מעדיפים טאבלט עם מסך מגע על פני לוחות אבן. חלק מהמשפחות מתגאות בקו הדם שלהן, שמגיע עד מכשפים מפורסמים כמו אליהו הנביא או האורקל מדלפי, אך קוסמים חזקים צצים גם בשדרות, רפיח וצפון תל אביב.

המזרח התיכון הקסום מחולק לממלכות, שנקראת כך כזכרון מעבר מפואר. כיום ממלכה היא גוף ששולט, מאגד ומנהיג את העוסקים בכישוף באזור גיאוגרפי קטן. לממלכות יש אוטונומיה כמעט מוחלטת על השלטון והחוקים המונהגים בהן, אך כמעט כולן נאספות תחת ההגנה והחקיקה של מסדר הנוטרים, שאוכף את החוקים וההסכמים שמגנים על העולם הקסום מפני גילוי, קוסמים אפלים, ודברים גרועים בהרבה. צורת השלטון משתנה מממלכה לממלכה – חלקן מתנהלות כדמוקרטיה ליברלית, אחרות עדיין ממליכות עליהן מלכות וקיסרים, ישנן ממלכות שנשלטות על ידי מועצת חכמים ובחלקן קיים חוק אחד בלבד – החזק שורד.

לכל ממלכה יש סמל משלה. הסמל היחיד שכמעט כולן מאוגדות תחתיו הוא סמלם של הנוטרים – מפתח וחרב מוצלבים, שמבדילים אותן מהכוחות השולטים ביבשות אחרות.

זהו העולם הקסום, ברוכים הבאים.

המסורות

המסורות הן חוקים תוך משחקיים, כל הדמויות במשחק מכירות אותן ומכירות בהשלכות החמורות של מעבר עליהן. מסדר הנוטרים אחראי על אכיפה של המסורות בכל רחבי המזרח התיכון, ומענישים בנעילת יכולת הקסם, כליאה או ענישה גופנית ואף הוצאה להורג. יחד עם זה לא מאוד נדיר שנוטר יעלים עין מעבירות בגלל אינטרסים פוליטיים, עסקים מתחת לשולחן ויחסי כוחות נסתרים בעולם הקוסמים, ישנם אפילו כאלו שטוענים שנוטרים משתמשים באכיפה סלקטיבית מחמירה במיוחד בשביל לחסל יריבים פוליטיים. מסורת האמנויות האסורות אוסרת על עיסוק בקסם זמן, קסם דם וקסם תודעה, אבל ניתן לקבל רשיונות שמאפשרים כן להשתמש בקסמים מהאסכולות הללו באופן חוקי – הרשיונות מוגבלים בזמן ומיועדים למטרה ספציפית של מחקר, חינוך, טיפול או אכיפת החוק ונמצאים תחת השגחה מחמירה ביותר של הנוטרים.

כמו כל אלמנט אחר המשחק, המסורות נועדו ליצור עם תוכן בעולם שתוכלו לשחק ולהגיב אליו, בתור שחקנים אתם מוזמנים לשחק על תפיסת העולם של הדמות שלכם כלפי המסורות, אבל דעו שבעולם המשחק החוקים האלה בסיסיים ומכובדים בצורה די גורפת. אפילו אלו שחותרים נגד מסדר הנוטרים מבינים את ההשלכות החמורות של שבירת המסורות, ואף מכשף או קוסמת לא יקראו לכך בגלוי.

הממלכות במזרח התיכון מגוונות ושונות זו מזו. לכל אחת יש מערכת חוק, שלטון ושיטור משלה, עם חופש פעולה כמעט מוחלט בתוך גבולות הממלכה. המסורות הן החוקים שכל הממלכות במזרח התיכון מאוגדות תחתיהם, ובתמורה הן זוכות להגנה של מסדר הנוטרים שאחראי על שמירת המסורות ולעיתים אף משמש כבורר בסכסוכים בין ממלכות. המסורות נוסדו בשביל להגן על העולם הקסום, אך ברובן המוחלט של הממלכות ישנם חוקים נוספים, כגון חוקים נגד רצח, גניבה ובגידה.
המסורות הן החוקים העומדים בבסיס עולם הקוסמים במזרח התיכון. דמות שתפר אותם תעשה זאת בזהירות ובחשאיות, והיא עלולה להיתקל בהשלכות חמורות.

 • מסורת המילה – מכשף וקוסמת לא ידברו על קסם עם חלמאים
 • מסורת הפעולה – מכשף וקוסמת לא יטילו קסם בנוכחות או בידיעת חלמאים
 • מסורת האמנויות האסורות – מכשף וקוסמת לא יעסקו בכרונומנסיה, קסם דם או נקרומנסיה.
 • מסורת הברזל – מכשף וקוסמת לא יזמנו פיות מארבעת החצרות או יעשו איתן עסקאות
 • מסורת הזהב – מכשף וקוסמת לא יתערבו בכלכלה החלמאית באמצעים קסומים
 • מסורת הנחושת – מכשף וקוסמת לא יתערבו בסכסוכים ומלחמות בין חלמאים
 • מסורת הדם – כל מכשף וקוסמת יורשו ללמוד ולעסוק בקסם ללא תלות במשפחתם או במוצאם
 • מסורת הלחישה – מכשף וקוסמת לא ירשו לאחר לשבור מסורות אלו
 • מסורת המסיכה – מכשף וקוסמת לא יטעו אחרים ויעמידו פני נוטרים
 • מסורת החרב – כל מכשף וקוסמת יצייתו ויסייעו למסדר הנוטרים ככל יכולתם
 • מסורת המפתח – קסמם של מכשף וקוסמת שישברו מסורות אלו ינעל, והזכות והיכולת לעסוק בקסם ילקחו מהם

מגדר ונטייה מינית

שושנת הרוחות מתקיים בעולם האמיתי שבו אנחנו חיים – במקומות מסוימים יש שוויון זכויות כמעט מלא, ובמקומות אחרים נשים ולהט"בים סובלים מאפליה קשה. בעולם הקסום המצב קצת אחר.

קוסמים ומכשפות מייחסים פחות חשיבות למגדר. הרעיון שבנות הן פחות טובות בקרבות קסומים, באלכימיה או בניבוי עתידות נחשב מגוחך ומוזר. גם אנשים טרנס* ולא-בינאריים הם מחזה נפוץ ורגיל בעולם הקסום, וכך היה המצב תמיד. קוסמים מסוימים רואים את השוביניזם וההומופוביה בעולם החלמאי כהוכחה נוספת לכך שהחלמאים הם ברברים לא מתורבתים.

באקדמיית שושנת הרוחות, איש לא ירים גבה למראה שני גברים מפלרטטים זה עם זה, או שתי נשים שרוקדות יחד בנשף פתיחת השנה. זוגות חד-מיניים נפוצים בדיוק כמו זוגות הטרוסקסואלים ולאף אחד לא אכפת מה הסטודנטים (או צוות בית הספר) מעדיפים במיטה.

אפשר בהחלט לשחק דמות שחושבת שביסקסואליות זה מוזר, אבל הדמויות האחרות כנראה יחשבו שאתם משונים.

במהלך המשחק תוכלו לשחק כל מגדר או נטיה מינית שתרצו, וזה יחשב נורמלי. אתם חופשיים לחלוטין לשחק דמות ממגדר אחר משלכם, או דמות ללא מגדר בכלל. בעולם הקסום אין "בגדי גברים" ו"בגדי נשים", ומגדר הוא ספקטרום שמותר ואפילו כיף לשחק איתו.

מערכות יחסים הן חלק חשוב מהמשחק, והן לא מוגבלות על ידי נורמות בינאריות של מגדר ונטיה מינית. בסופו של דבר, השחקנים מחליטים מה הם רוצים לשחק – והאפשרויות אינסופיות.

מסלולי הלימוד

הלימודים בשושנת הרוחות מחולקים לחמישה מסלולי לימוד שביחד עם השנתון קובעים באילו שיעורים כל דמות תשתתף, לכל מסלול יש שילוב שיעורים שונה שמיצר חווית משחק שונה בנוסף לשני שיעורים מובילים, הנושאים החשובים ביותר לאותו המסלול.

 • היוצר: מהיוצרים מצופה להבין את דרכי הקסמת החפצים והכנת המצאות מכושפות. העולם שלהם מלא בתרשימים ובלילות חסרי שינה בעבודה על יצירות חצי-גמורות. הם מתעסקים עם מתכות, גלגלי שיניים, קריסטלים, שרביטים ודברים רבים נוספים. רוב הארטיפקטים המכושפים בעולם הקסום מגיעים מידיהם של יוצרים מקצועיים. השיעורים המובילים של היוצרים הם חפצי קסם וקסם הירוגליפים.
 • המרפא: מהמרפאים מצופה ללמוד את דרכי הגוף והמוח במידה שווה. הם לומדים לאבחן מחלות קסומות ופציעות ולטפל בהן, ולהתעסק בצורה בטוחה בקללות ארורות, רעלים וכשפים שהשתבשו. מקצוע הריפוי זוכה לכבוד רב בקרב קהילת הקוסמים. אחרי הכל, אך אחד לא אוהב להיות חולה. או מת. השיעורים המובילים של המרפאים הם עשבונאות ואלכימיה.
 • הנביא: מהנביאים מצופה ללמוד לקרוא אותות ולזהות סימנים, מתחתיות כוס תה וחפיסות קלפים ועד זיהוי קווים בכוכבים ובכפות ידיים. נביא לומד איך לזהות התרחשויות שהיו, יהיו ועודן, וגם איך להעביר את המסרים הללו בדרך הנכונה למי שמחפש אותם. על הנביא לדעת לקרוא עתידות ואנשים במידה שווה. רבים מאלו שפונים למקצועות הטיפול הנפשי בעולם הקסום התחילו את דרכם במסלול הנביא. השיעורים המובילים של הנביאים הם חיזוי וקריאה בעתיד וקסם תודעה.
 • המלומד: מהמלומדים מצופה לחקור את מה שמתחת לפני השטח, להתעמק באמיתות שנמצאות בבסיס כל העולמות, בנשגב וביום-יומי כאחד. הם לומדים להבין את הנוסחאות שמאחורי הקסם, לזהות דפוסים וקווי מחשבה ולהגות תיאוריות חדשות על הקיום והעולם. רבים מבין הפילוסופים של העולם הקסום ואלו שיוצרים קסמים וכישופים חדשים מגיעים ממסלול זה. השיעורים המובילים של המלומדים הם תורת הקסם וחקר האלמוות.
 • המגן: מהמגנים מצופה ללמוד לשלוט בקסם קרבי ובמבנים החברתיים של עולם הקוסמים. מגן טוב ילמד להבין לעומק את דרכי העולם הקסום, ויכיר לפחות ברמה שטחית את כל תחומי הכישוף הנפוצים. בעוד שחלק נכבד מאלו שבוחרים במסלול זה עושים זאת במטרה להצטרף למסדר הנוטרים, יש גם סטודנטים רבים שעושים זאת מסיבות אחרות ומגוונות, ולא רק סטודנטים במסלול זה מגיעים אל המסדר. השיעורים המובילים של המגנים הם חוק ודיפלומטיה וקסם קרב.

המקצועות הנלמדים בבית הספר

 • אלכימיה: תורת היצירה, השילוב והשינוי של חומרים על מנת ליצור שיקויים ממגוון סוגים.
 • חפצי קסם: אמנות היצירה והשימוש בחפצים קסומים, מכושפים או מקוללים.
 • קסם קרב: שימוש בכשפים ובנוסחאות קסומות בשדה הקרב.
 • זימון: אמנות אמירת השמות הקדושים. תורת הסמלים והנוסחאות שבעזרתם מזמנים, מגרשים ומגנים מפני רוחות, שדים ושאר ישויות מן המישורים האחרים.
 • קריפטוזואולוגיה: על חיות קסומות ומה לעשות כשפוגשים אותן. איך ללטף למאסו, לאלף שעיר, וההבדלים בין חדי קרן צפוניים ודרומיים.
 • חיזוי וקריאה בעתיד: אמנות ראיית העתיד, הטלת גורלות, קריאת גורמי השמיים, והבנת אותות וסימנים.
 • עשבונאות: שיטות זיהוי, ליקוט והכנה, שימוש קסום בצמחים נפוצים, עשבים נדירים וכיצד להשתמש בהם – מדודאים ועד דלעת-נחש מצויה.
 • קסם הירוגליפי: הידע העתיק של שימוש בכתב חרטומים ליצירת השפעות קסומות, מכתבי קודש ועד קללות וקסמי הגנה.
 • חוק ודיפלומטיה: חקירה ולמידה של מאזני כוחות בעולם הקסום והחלמאי. הבנת דקויות דיפלומטיות היא הכרחית בהתעסקות עם קוסמים, רוחות וישויות מהעולמות שמעבר.
 • לימודי העולם החלמאי: יש ללמוד ולעקוב אחר הפיתוח המהיר של העולם החלמאי למען יחסי שכנות שיתרמו לשני הצדדים.
 • טקסים: פיתוח היכולת להשתמש בכוחה של הקבוצה להטלת קסמים משותפת.
 • תורת הקסם: היסטוריה ותיאוריה.
 • חקר האלמוות: מאז שחר העיסוק בכישוף רדפו המכשפים את הסוד לחיי נצח, ואנו מצטרפים לשורותיהם.
 • קסם תודעה: חקר הכוח הטמון במוח האדם, קסמי מחשבה ורגש.
 • חינוך גופני: מכשפה וקוסם מטילים קסמים באמצעות מחשבה, מילה ותנועה. השימוש הנכון בגוף בהטלת קסמים ושמירת גוף בריא וחזק הם המפתח להצלחה בעולם הקסום.

החוקים הלא כתובים של האקדמיה

כל סטודנט הוא מיוחד

יש סטודנטים שמצייתים לחוקים באדיקות, ויש כאלה שמפרים אותם. כל אחד מנסה להטביע חותם – בין אם בעשיית צרות וגילוי מעברים סודיים בחומה ובין אם בפריצות דרך מדהימות בלימודים – ולכל אחד יש סיפור ייחודי.
סטודנטים מצטיינים ידועים לכל הסטודנטים המצטיינים מנסים להימנע משימוש בקללות מטופשות, קסמים חשודים ושפה רדודה בפני המורים. הם שואפים ללמוד על כישוף, לחקור לעומק את האמנות העתיקה
והמסתורית, להצטיין ולפרוץ דרך. מתיחות מטופשות ופעולות פזיזות הן רק מכשול בדרך להשגת כוח אמיתי.

הסטודנטים האלה מתמידים בלימודיהם, קוראים שעות בספריה ומצביעים בכל שיעור כדי למשוך את תשומת לבם של הפרופסורים. רובם מעריכים ומעריצים את סגל ההוראה, וחלקם ירוצו לדווח על כל שיקוי אסור שנמכר בסתר או קללת קשירת שרוכים שהוטלה במהלך השיעור. לחלקם לא יהיה אכפת בכלל ממעשיהם של תלמידים אחרים, אך הם מעטים, כיוון שקשה ביותר להתקדם בחברת הקוסמים כשאתה לבד.

אבל אין כל כך הרבה מהם...

תלמידים מעטים יעזו להביע דעה שלילית לגבי המסורות. חלקם יעזו אולי לנופף בשרביט במסדרונות, להטיל כשפים קטנים על חבריהם לספסל הלימודים, ולחקור את החלקים הפחות מוכרים של בית הספר.

הסטודנטים האלה לעולם לא ילשינו על חבריהם, הם יחפשו אתגר בכל פינה וילחמו כדי להשמיע את קולם. חלקם שואפים לממש את האינטרסים שלהם מחוץ לאקדמיה, ולפעול בעולם הקוסמים על מנת לשנות את סדרי העבר.

מעמדו של הסגל הוא רם ומוחלט

אפילו הסטודנט הפזיז ביותר לא יעז למרוד בחבר סגל באופן גלוי, זה נחשב לטאבו חברתי רציני באקדמיה.

ונקודות בתים הן עניין חשוב

התנהגות טובה מזכה בנקודות. התנהגות רעה מובילה לאובדן נקודות. הפרופסורים השונים מחליטים כל אחד בדרכו מתי להעניק או לקחת נקודות. התלמידים המנוסים יודעים שכדי לנצח צריך להכיר את הפרופסורים, ללמוד מה הם אוהבים… וללמוד איך לחמוק בלי עונש.

מדריכי הבתים

מדריכי הבתים הם דמויות שחקן, של סטודנטים שנבחרו להוביל ולייצג את הבית שלהם.

תפקידם לנהל את קבוצת השחקנים בבית, לקבוע את אופי הבית, לנהל פגישות בית ולדאוג לשלומם של כל השחקנים והדמויות בבית.

בכל אחד מחמשת הבתים יהיו שני שחקנים שיתחילו את המשחק בתפקיד זה. בנוסף, מדריכי הבתים הם אלו שממיינים את תלמידי שנה א' לבתים השונים.

למדריכי הבתים יש השפעה על הבית, והם מנחים אותו לכיוון שלדעתם ייצג אותו בצורה הטובה ביותר. שאר התלמידים יודעים לכבד את התפקיד ומכירים בחשיבותו.

הנהגה

אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני מדריכי הבתים הוא הנהגת הבית. כל המדריכים נחושים לזכות בגביע הבתים של השבוע הראשון, שמנבא הצלחה לשארית השנה, ולשמור על התהילה.

המדריכים עומדים בחזית המלחמה, והם אלה שירימו את הגביע בגאווה בטקס הכרזת המנצחים, או יאלצו לשאת את נאום המפסידים.

המדריכים לוקחים את הנהגת הבית מאוד ברצינות, ולכן עליהם לשמור על ביתם כעל משפחה מגובשת, חזקה ושאפתנית.

בין אם המדריכים הם תלמידים מצטיינים, רודפי צדק ואוהבי חוקים, או מורדים, מהפכנים ומחפשי שינוי, הם עדיין יאכפו את הסדר בביתם באדיקות ויגערו בתלמידים שמאבדים נקודות באופן סדרתי. כיוון שאפשר לאבד נקודות גם במסגרת הלימודים וגם על התנהגות בעייתית, המדריכים משמשים כמעין אכיפה מוסרית בתוך הבתים עצמם. הם גם אחראים לשמור על המסורות ועל החוקים בתוך ביתם, ועל אף שישנם סוגים שונים ורבים של מדריכים, הם תמיד ינסו להתנהג בהתאם לערכים ולעקרונות של הבית. לפחות כלפי חוץ.

מיון

אחד התפקידים העיקריים של המדריכים הוא מיון התלמידים החדשים לבתים השונים בתחילת שנת הלימודים. זהו תפקיד עם אחריות רבה, כיוון שהשתייכות לבית באקדמיה היא עניין חשוב שיכול להכריע את גורלם של התלמידים. יש מדריכים שיציבו אתגרים בפני אלה שירצו להשתייך אל הבית ויבחנו תלמידים באופן אקטיבי, ויש כאלה שיתנו הזדמנות גם לאלה שלא מצליחים להתבלט, מתוך אמונה שהבית יעזור להם לממש את הפוטנציאל הגלום בהם.

המיון מתרחש ביום שישי אחרי הצהריים, וכל המדריכים מתאספים כדי לראיין את התלמידים החדשים.

נאומי המפסידים

במהלך מסיבת הפתיחה נערך גם טקס הענקת גביע הבתים, שבו שני המדריכים המנצחים זוכים להחזיק בגביע ולשאת נאום ניצחון בפני האקדמיה. המדריכים חולמים על הרגע הזה, אבל נאומי המפסידים מדירים שינה מעיניהם. בהתאם למסורת, לפני נאום הניצחון, מדריכי הבתים שלא זכו בגביע נושאים נאום על כך שאין חוסר כבוד בלהפסיד, ושאין לתת ליריבות בין הבתים למנוע מהסטודנטים לשאוף תמיד להשתפר.

למרות שאף אחד לא רוצה לשאת את נאום ההפסד, זוהי הזדמנות חשובה בשביל המדריכים להזכיר לבית על מה הם נלחמים, ולדרבן אותם לנצח בפעם הבאה.

בתי ספר לחינוך בסיסי

ההיכל

בית הספר לקסם העתיק ביותר במזרח התיכון שוכן עמוק מתחת לאדמה, במרתפים, מערות טבעיות ומקדשים קבורים, שמחוברים במערכת מנהרות עתיקה שמפרה את חוקיות המרחב החלמאית. הכניסות לבית הספר נסתרות מעיני חסרי הקסם, ורק מעטות מהן קבועות במקום אחד. עמוק בתוך האדמה, עוצמת העתיקים תאבי הידע עדיין מהדהדת דרך סמלי קסם שלא ניתן לפענח. תלמידי ההיכל נחלקים ל"חדרים", קבוצות מצומצמות של שבעה או שלושה עשר. כל קבוצה נודדת בין הכיתות לפי הצורך, עם המורה רעול הפנים שלה. קסם ההיכל מאפשר למבקריו להבין ולדבר בשפת כל הנוכחים בבית הספר למשך שהותם.
ההיכל מלמד את הקסם המסורתי, העתיק והבלתי מתפשר של אימפריות העבר. כוחה של המילה, כוחו של הקורבן ולהט הרצון הם הכלים אותם מקנה ההיכל לאלה שמצליחים ללמוד לנווט בו. ההיכל מתמחה בקסמי מילה וחפץ, בזימון וכבילה של שוכני המישורים האחרים, בשימור הגוף וחיזוק הנשמה. לטענת מסדר הנוטרים, ההיכל הפסיק ללמד קסם דם ואת תורת הקורבן לפני כ-50 שנה. 

צוות בית הספר עוטה גלימות בצבע חולות המדבר, פניהם חבויות ושמותיהם חסרים. עם השנים, התלמידים מוצאים להם דרכים לתת סימנים במוריהם עטויי התכריכים – המורה חלוק נחל עונד שרשרת אבנים אפורות לצווארו, על שרוולו של המורה דרדר רקום הצמח בחוטי משי עכבישים, ומתוך מגפי המורה זית צומחים ומתפתלים ענפים עתיקים שמניבים פירות קסומים וממכרים. בראש בית הספר עומד חנוך הזקן, קוסם ישיש ורב עוצמה שעיניו מכוסות באותם תכריכים צהבהבים. חנוך הוא מלומד בעל שם עולמי וככל הידוע לעולם הקסום תמיד היה מנהל ההיכל, הוא ולא אחר.

 

המשולש – לשעבר בית הספר ע"ש ג'ון די ליסודות הקסם

בית הספר ע"ש ג'ון די הוקם בשנת 1924 לספירת החלמאים, בבניין שנבנה במיוחד עבורו על הצטלבות זרמי עוצמה ביפו, וממשיך לשמש דוגמה ומופת להכשרה מודרנית, אחראית ואיכותית של דור ההמשך לבכירי השושלות הקסומות בממלכות האזור. תוך 3 שנים הוקמו מבני-מראה באלכסנדריה ובעמאן, מהלך שהשלים את משולש העוצמה שעל שמו נקרא המוסד לאחר סיום המנדט הבריטי. המשולש ממשיך לקבל לשורותיו תלמידים מהמשפחות הנכונות, וכן את ילדיהם של שליחים דיפלומטיים לממלכות האזור, ומכשיר אותם להיות דור מנהיגי העתיד של העולם הקסום. כמות מצומצמת של מלגות לימודים ומחיה מחולקות כל שנה לילדי חלמאים ומשפחות מעוטות יכולת, הודות לנדיבות לבם של בוגרי בית הספר.

המשולש מתוכנן לפי מבנה הפנימיה הבריטית המסורתית. שלושת דלתותיו מובילות לאולם כניסה יחיד, ממנו מחולקים התלמידים בני השבע לשלושה בתים שאליהם ישתייכו בהמשך לימודיהם במוסד. המבנה ההיררכי של שושנת הרוחות, הכולל בתים עם מורים חונכים ותלמידים מדריכים, יהיה מוכר ומרגיע לבוגרי המשולש. השיעורים נערכים בכיתות קטנות עם חלונות המשקיפים אל חופים שרגל חלמאי לא דרכה בהם, וסיורי טבע והיסטוריה נערכים תחת מעטה קסמי הסתרה חזקים למגוון מדינות ואיים באזור, מתחת לים ואל המישורים השכנים (לתלמידי הכיתות הגבוהות). מדי המשולש כוללים חליפת מכנסיים או חצאית בצבע כחול כהה, עניבה בצבע הבית ושכמיה הנושאת את סמל המשולש.

בתי המשולש הם השועל, העורב והדולפין. המשמעויות וההבדלים בין הבתים נתונים לפרשנות, אך רובם המוחלט של התלמידים יודעים לאיזה בית יישלחו הרבה לפני שכף רגלם דורכת באולם הכניסה. שושלות מסוימות מעניקות חשיבות רבה לבית אליו נשלחים ילדיהן, ותלמידים רבים עונדים את צבע או סמל הבית כתוספת לשלט האצולה של השושלת שלהם. בוגרי הבתים נוהגים להשתמש בסימנים אלו כדי לזהות עמיתים למעמד במצבים חברתיים ומקצועיים בעתיד.
המשולש מכשיר את תלמידיו במשנתו הסדורה של הקסם ההרמטי, ברזי המשא ומתן עם שוכני המישורים האחרים, בחוק ומשפט של העולם הקסום וגם מעט מחוקי העולם החלמאי.

 

הרמוניה

הרמוניה היא מוסד לימודי אלטרנטיבי שהוקם בשנת 1968 על ידי הודיה בצלאל, יועצת חינוכית וחלוצה בתחום הקסם המוזיקלי. מסלולי הלימוד בהרמוניה אישיים, ונבנים מתוך הכלה והבנה של כשרונותיהם הייחודיים של כל תלמיד ותלמידה. המסלולים מאפשרים לכל תלמיד להתקדם בקצב הצמיחה האישי שלו, ולא על פי קריטריונים שרירותיים כגון גיל או מספר שנות לימוד, ושמים דגש על חיבור עם העולם הטבעי ועם הדפוסים והתבניות שמתגלמים בחומר ומשתקפים בקסם. מבנה בית הספר מורכב מסדרה של כיפות בדולח אקוסטיות השוכנות על שיפוליו הצפון-מערביים של הר תבור, ומוסתרות מהחלמאים בעזרת מערך אשליות וקיפול מרחב עדין שמסיט את המטיילים הרחק מקרחת היער בה שוכנת הרמוניה.

תלמידי בית הספר מוכשרים לתעל את ביטוייהם הפלאיים דרך אפיקי יצירה בהתאם ליכולותיהם ותחומי העניין שלהם: תלמידים רבים שרים את הלחשים שלהם ומטמיעים את שרביטיהם בתוך כלי נגינה. תלמידים עם כישורים באמנויות הפלסטיות לומדים ליצור שרביטים וחפצי קסם במגוון חומרים וטכניקות. מומחים מכל רחבי העולם הקסום מוזמנים להעביר סדנאות אמן.
הרמוניה שמה דגש מיוחד על החיבור של תלמידיה עם הטבע ויצוריו. בית הספר מציע מסלולי לימוד בתחומי רפואה ושלמות הגוף והנפש, רקיחה ועיבוד משאבים מן היסודות, החי והצומח, ומלמד את כל תלמידיו את עקרונות הבסיס לשמירת יחסי גומלין נעימים עם שוכני המישורים הפלאיים.
הרמוניה מטפחת שלוש מקהלות בסגנונות זמרה שונים, תזמורת קלאסית מלאה ומספר להקות תלמידים. בכל שנה בקיץ מוקמת תערוכה בית-ספרית אליה מוזמנים מכובדי העולם הקסום ובה מציגים התלמידים את יצירותיהם.

 

הגימנסיה

הגימנסיה מנוהלת על ידי מסדר הנוטרים, ונועדה לקדם את החניכים הטובים והמתאימים ביותר לעבר קריירה משמעותית בתחומי המסדר, תוך דגש על תפקידים פיקודיים. שורשי הגימנסיה נטועים במסורת היוונית של אימון נערים (כיום נערות ונערים במידה שווה) למצוינות גופנית ושכלית כאחד, מתוך ההבנה שכוח הקסם הבסיסי שקיים בכל קוסם דורש כלי קיבול בריא כמו גם חשיבה מפותחת. בשלוש השנים הראשונות של החניכים בגימנסיה הם לומדים בכיתות קטנות תחת פיקודם של תלמידים בוגרים מצטיינים. הכיתות מתחרות ביניהן על יוקרה, ביצועים ועבודת צוות, והכיתות המצטיינות בכל שנה נהנות מתנאי מחיה משופרים. 

בתום שלוש השנים הראשונות, החניכים ממוינים מחדש לכיתות על פי יכולותיהם והמסלולים אליהם הם מפגינים זיקה. הכיתות ימשיכו להתחרות ביניהן עד תום הלימודים בגימנסיה, אך החל מהשנה הרביעית יש דגש רב יותר על הישגים אינדיבידואליים. סגל ההדרכה עוקב אחר חניכים שמגלים כושר מנהיגות, כריזמה, יכולות ניהול ושאר תכונות פיקודיות. הגימנסיה מעודדת עבודה בקבוצות, שיתופי פעולה והתמחויות בתוך קבוצה קיימת. רבים מבוגרי הגימנסיה מעידים כי חברויות שנוצרו במהלך הלימודים במוסד נותרו קרובות ואיתנות למשך שארית חייהם. הגימנסיה היא מוסד הלימודים היסודי בעל אחוזי הנשירה הגבוהים ביותר במזרח התיכון, בעיקר בחמש השנים הראשונות ללימודים.

מיקומה המדויק של הגימנסיה נשמר כסוד כמוס בפקודת המועצה הגבוהה של מסדר הנוטרים, ומפעם לפעם מתפרסמים דיווחים על ניסיונות תקיפה של כוחות אופל שהובסו על ידי הסגל וחניכי בית הספר. הכניסה מורשית אך ורק בליווי צמוד של נוטר או חניך שהוסמך לתפקיד פיקודי.
ההכשרה של תלמידי הגימנסיה שמה דגש על קסם קרב וקסמים המעצימים ומשתמשים בגוף, התמודדות מול קסם התקפי, יצורי אופל ואסונות קסומים, וכן על חוק ומשפט קסום ואכיפתו. כחלק מההכשרה של חניכי בית הספר הם מאומנים לפעול בתרחישי חירום שונים, בין השאר מול גורמים חלמאים שעלולים לסכן את חברת הקוסמים.

 

המכון הטכנולוגי לקסם- MIT

המכון הטכנולוגי לקסם הוא מוסד החינוך החדש ביותר באזור – הגרסה הראשונה של תחנת החלל שוגרה בשנת 1996. המכון נמצא במסלול סביב כדור הארץ ומנוהל במתכונת פנימיה עם חופשות חצי-שנתיות. הקבלה למכון מותנית במבחני כניסה אישיים מול הטכנומאגים המהווים את סגל המרצים, ובהגשת מטלה שונה בכל שנה. למרות המבחנים המפרכים, MIT מתגאה באחוז משמעותי של ילדי חלמאים שמתקבלים ללימודים במוסד על סמך "ראש שמתאים לטכנולוגיה". הלימודים בתחנה מתנהלים בשלוש משמרות מסביב לשעון, המעבדות וכיתות המחשבים מנוהלות על ידי בינות מלאכותיות, והתלמידים הקימו שוק אפור של חטיפים חלמאיים כדי להעשיר את התפריט – שנבנה מתוך מחשבה על יעילות, ולא על טעם. תכניות הלימודים של התלמידים במכון נבנות בהתאמה אישית, והחל מהשנה השלישית כוללות גם חניכה צמודה מאחד הטכנומאגים המנהלים את התחנה.

המכון שם דגש על לימודי טכנומאגיה – שילוב טכנולוגיה וקסם, כישוף חפצים, יצירה ותכנות של גלמים ובינות מלאכותיות ופריצות דרך בתחומים טרנסהומניסטיים. המעבדות המשוכללות של המכון מאפשרות ניסויים אלכימיים מתקדמים בתנאי כבידה משתנים.

טוהר דם והמתנה

יש הבדל מהותי בין קוסמות ומכשפים לבין חלמאים. רכיב עיקרי כלשהו שחסר לחלמאים, שמאפשר למכשפים לתעל אנרגיה קסומה. השאלה מה בדיוק הרכיב הזה מעסיקה את העולם הקסום עוד מימי קדם, ונכתבו תיאוריות רבות, מחקרים מסובכים וניתוחים סותרים שמנסים לפענח את היכולת המדהימה הזו. כיום, גם בחיי היומיום וגם במחקרים אקדמיים, היא מכונה "המתנה".

המתנה מתגלה באחד מכל עשרה אנשים באוכלוסיה הכללית, אך בהחלט נפוץ יותר שקוסם יוולד להורים שגם הם קוסמים.

על אף שקוסמים נולדים לרוב למשפחות קסומות, מעולם לא נמצאו הוכחות שהמתנה חזקה יותר בקרב ילדי קוסמים. חלק ניכר מהקוסמים הידועים והחזקים ביותר היו ילדי-חלמאים, ולעתים קרובות ילדי-קוסמים ממשפחות קוסמים עתיקות לא מפגינים שום יכולת יוצאת מן הכלל בשליטה במתנה הקסומה שלהם. עם זאת, המיתוס על קווי דם קסומים ורבי עוצמה חי וקיים.

מה הם אפורים?

הכינוי "אפורים" מתייחס לאלה שנולדו למשפחה קסומה, אך לא ניחנו במתנה. לרוב, סימנים לקסם מופיעים בין גיל 6 ל-20 ,אך לילדים אפורים זה פשוט לא קרה. הם חיים כחלמאים לכל דבר, ולרוב משתלבים בחברה החלמאית בצורה טבעית, מלבד השייכות החריגה שלהם למשפחה קסומה.

בקרב המשפחות היותר אובססיביות לטוהר הדם, בן משפחה אפור הוא לרוב קרקע פוריה למריבות ויחס מעורב. יש לחישות מעורפלות על מה שהמשפחות הטהורות ביותר עושות עם האפורים שלהם, ושמועות על כך שלפעמים הם מפתחים מחלה קשה ונעלמים מעץ המשפחה בגיל צעיר. אך לא קשה לדמיין שילד למשפחת קוסמים שלא מפגין שום זיקה לקסם יעדיף להיטמע בחברה החלמאית ולהתרחק ממקורותיו החריגים, ושמועות, כמו תמיד, הן רק שמועות.

עניין של דם

טהורי דם הם מי שנולדו ל"משפחה קסומה"- מי שנולד לשני קוסמים או מכשפות, בניגוד לילדי חלמאים, ילדים בעלי יכולת קסומה שנולדו לזוג הורים חלמאים.

חצויי דם הם ילדים שנולדו להורה עם דם קסום והורה חלמאי.

כל מי שיש בו את "המתנה" הוא בעל דם קסום. אז למה שלמישהו יהיה אכפת מה המקור שלו?

הרבה ממשפחות הקוסמים החזקות והמשפיעות במזרח התיכון הן טהורות דם. היה להן זמן רב לצבור כוח ומעמד, וארגונים משמעותיים רבים מקבלים לשורותיהם אך ורק טהורי דם, גם אם לא באופן רשמי. ההשפעה הרבה של משפחות טהורות דם חזקות מגיעה גם לחינוך ולשוק העבודה, והמשפחות מאמינות שברמה מסוימת, חצויי דם הם קוסמים פחות "אמיתיים" מטהורי דם.

עם זאת, החלוקה לא פשוטה כל כך גם בתוך משפחות טהורי הדם (וכל מי שאכפת לו ממעמד) – המשפחות מחולקות לדם עתיק ודם חדש. ישנן משפחות ששורשיהן נטועים עמוק בהיסטוריה, עם עדויות לדם קסום גם בעבר הרחוק. משפחות אחרות הצמיחו קו חזק של דם קסום מתוך משפחות מעורבבות בחברה החלמאית עד שהפכו ל"טהורות".

כמו כל נושא בחברת הקוסמים המגוונת, חלק מהקוסמים מייחסים חשיבות רבה לעניין המעמדות והדם, חלק הולכים עם העדר, ולחלק מהם לא אכפת אפילו קצת.

סגירת תפריט